چاپ دیجیتال چیست؟

چاپ دیجیتال یکی از روش های تبدیل تصاویر دیجیتال به محصولات چاپی است.این روش معمولاً شامل چاپ حرفه ای در تیراژهای کم تعداد توسط نشر رومیزی و دیگر منابع دیجیتال است که بوسیله چاپگرهای لارج فرمت و یا چاپگرهای لیزری و جوهرافشان حرفه ای انجام می شود.

انواع چاپ دیجیتال 

شیوه‌های چاپ در جهان از ابتدا تا کنون از چند روش اصلی خارج نیست. یکی از جدیدترین شیوه های مرسوم چاپ جهان، چاپ دیجیتال است که آن هم به نوبه خود به انواع مختلفی تقسیم می شود. چاپ دیجیتال در واقع بخش کوچکی از تکنولوژی های دیجیتال است که بر اساس ارتباط دستگاه های چاپ با کامپیوتر به منظور خواندن تصاویر دیجیتال و تبدیل آن به نسخه چاپی تعریف شده است. پیشگامان صنعت چاپ، بر همین اساس چاپ دیجیتال را به زیر شاخه های روش جوهرافشان، روش الكتروفتوگرافی، روش ديجيتال نوری يا پرتوی، روش چاپ، روش حرارتی، روش تصعيد رنگ و ماركرهاي ليزري تقسیم کرده اند.

روش جوهر افشان

مرسوم ترین و شناخته ترین روش چاپ دیجیتال در کشور روش جوهر افشان است، عملکرد این دستگاه های چاپ بسیار شبیه پرینترهای جوهر افشان شخصی، البته در ابعاد صنعتی و با عملکرد گسترده دستگاه های چاپ می باشد.

روش ديجيتال نوری يا پرتوی

  یکی از شيوه‌های پركاربرد چاپ ديجيتال، چاپ نوری نامیده می شود. در اين روش تصوير مورد نظر را از طريق تابش شعاع‌های نوری روی كاغذهای ويژه و حساس به نور – مشابه كاغذ عكاسی- ايجاد كرده و پس از مرحله ظهور، تثبيت می نمايند. دستگاه‌هایی که اين روش را ممکن می کنند Photo Lab خوانده می شوند و در لابراتورهای عكاسی قابل ملاحظه بوده و استفاده می شوند و این دستگاه ها كيفيت چاپی بسيار بالايی دارند.

 روش الكتروفتوگرافی

در روش الکتروفتوگرافی مركب جامد پودری (تونر) يا مايع (شيوه ديجيتال مركبی) کاربرد دارد.

روش حرارتی(Thermal)

در روش حرارتی كه نیاز به كاغذ حساس به حرارت دارد حرارت نقش اساسی دارد، حرارت ناشی از ليزر و يا ماتريسهای حرارتی با ايجاد فعل و انفعالات شيميايی بر روی سطح كاغذ حساس، رنگ و تصوير تولید می كند. استفاده از اين شيوه در دستگاه‌های كوچك تک رنگ مرسوم که تک برج هم خوانده می شود رایج است كه متداول‌ترين آنها دستگاه‌هاي فكس می باشند. در حال حاضر این شیوه چندان مرسوم نیست.

روش چاپ (Direct Imaging)

 به ماشين‌هايی گفته می شود كه محمل چاپی در درون آنها تعبیه شده و شركت‌های پرس‌تک و هايدلبرگ به آنها DI می گویند.

ماركرهاي ليزري

 این شیوه مخصوص صنایع تولیدی می باشد. اين دستگاه‌ها با قابلیت استفاده كاربردی كه براي درج اطلاعات روی خط توليد محصولات، دارند طرفداران بی شماری در صنایع تولیدی پیدا کرده اند. در ماركرهای ليزری اشعه ليزر با سوزاندن و حرارت، تصوير را بر روی سطح مورد نظر ايجاد می كند. اين دستگاه‌ها سرعت بالايی دارند و به همین دلیل هزینه بر هستند.

 روش تصعيد رنگ(Dye-sublimation)

 اين شيوه از درون چاپ حرارتی زاده شده و كيفيت و سرعت مناسبی دارد. کیفیت چاپ این دستگاه ها به حدی است که باعث رواج آنها در عکاسی ها شده است. ابعاد چاپی به طور معمول كوچك‌ است و دستگاه هایش هم چندان گران نیست اما هزینه چاپ توسط آن بسیار گران است. در اين روش امكان چاپ روی كاغذهای متنوع وجود داشته و در گذشته برای بنر تبلیغاتی استفاده می شد.