چاپ فضای خارجی چیست؟

چاپ فضای خارجی بیشتر برای تبلیغات محیطی در فضای باز کاربرد دارد. تغییرات دما، تابش نورخورشید، قابلیت دید از فواصل دور و … از ویژگی های چاپ در فضای خارجی است که می بایست رعایت شود. مرکب و مواد مصرفی آن در برابر تابش پرتو فرابنفش خورشید، رطوبت و دیگر عوامل خارجی مقاوم بوده، بنابراین می بایست از استحکام و ثبات بیشتری برخوردار باشد. این نوع چاپ در مواردی مثل تابلوهای چاپی سردر مغازه ها، تابلوهای چاپی سر در پاساژها، بیلبوردهای تبلیغاتی و… کاربرد دارد. حداکثر عرض قابل چاپ برای این نوع چاپ ۵ متر و طول آن نامحدود می باشد. از مزایای این نوع چاپ می توان به قیمت تمام شده پایین آن اشاره کرد. بنابراین برای چاپ این محصولات لازم است از پارچه پلاستیکی و جوهر مقاوم در مقابل آب استفاده شود. محصولات حاصل از چاپ فضای خارجی در زمره آثار هنری تبلیغاتی محسوب می شوند، ارائه پیام تبلیغاتی در قالب و فرمت گرافیکی و با شیوه هنری، شمای کلی بنرهای این چنینی می باشد. بنرها همانند پوسترها جهت تبلیغات، طراحی و چاپ می گردند و پیام تبلیغاتی خود را در قالب یک طرح هنری و گرافیکی به مخاطب عرضه می دارند. متون به کار رفته در طراحی بنرها اغلب تبلیغاتی است و می بایست از جملات زیبا و آراسته در آن استفاده گردد.

چاپ فضای خارجی به چاپ فضای باز هم مشهور است شامل موارد زیر می شود:

بنر : بنرها نوعی متریال چاپی هستند كه مقاومت خوبی در مقابل پارگی دارند و برای استفاده در فضاهای خارجی مناسب می باشند برای محیط هایی باتغییرات دمایی بالا و فضاهای پررفت و آمد مناسب است.

بنر دو نوع چينی و كُره ای دارد و هر دو نوع آن گراماژی بین 8 اُنس تا 13اُنس را دارند ، تفاوت بنر چينی با بنر كُره ای در كيفيت چاپ و مقاومت بنر است ، بنر كُره ای از كيفيت چاپ بالا و همچنين مقاومت بالاتری نسبت به بنر چينی برخوردار است ، بنرهايی كه برای استفاده معمولی ميباشد معمولا ده اُنس چاپ ميشوند ولی اگر بنر را برای تابلوهای سر در فروشگاه استفاده ميكنيد كه قرار است نور از جلو داشته باشند ، توصيه ميشود از بنر سيزده اُنس استفاده كنيد.
نوع دستگاه چاپ نيز در بالا بودن كيفيت چاپ نقش بسیار مهمی دارد، به اين معنی كه اگر شما برای چاپ خود از بنر كُره ای استفاده كنيد ولی دستگاهی كه با آن چاپ ميكنيد دارای كيفيت پايين چاپ باشد، كار شما از كيفيت بالايی برخوردار نخواهد بود.

11 12

فلكس : فلكسی ، فلکس يا به عبارت صحیح تر ” فلكسی فيس ”متريالی است كه برای تابلوهای سردر مغازه ها ، فروشگاهها ، تابلوهای عابر پياده ، برخی از بيلبوردها و به طور خلاصه برای تابلوهايی كه لامپ مهتابی دارند استفاده ميشود. فلكسی یا فلکس دو نوع چينی و كُره ای دارد ، نوع چينی آن معمولا 18 اُنس و نوع كُره ای آن 20 اُنس مي باشد، متريال فلكسی به جنسی اطلاق مي شود كه نور را از خود عبور مي دهد در حالی كه بنر اين قابلیت را ندارد و معمولا نور از جلو به آن تابانده مي شود. فلکسی معمولا کمی تیره تر از بنر چاپ میشود ، دلیلش هم به خاطر وجود لامپ مهتابی داخل تابلو است، چنانچه فلکسی مانند بنر چاپ شود در طول شب که مهتابی داخل تابلو روشن می شود کار چاپ شده تا حد زیادی بی حال و بی رنگ و رو خواهد شد.

وینیل : اين متريال كه پشت چسب دار است برای مصارفی چون چاپ و تبليغات روی بدنه اتوبوس، چاپ و تبلیغات روی زمین جهت فروشگاه ها و پاساژها، چاپ و نصب روی دیوارهای رنگ شده (دیوار منازل، محل کار برای دکوراسیون داخلی)، چاپ روی يخچال مخصوصاً يخچالهای صنعتی، چاپ روی شيشه سوپرمارکت ها (همانند تبليغاتی كه برخی شركت های توليد كننده محصولات غذايی و لبنی و آب ميوها بر روی شيشه مغازه ها انجام مي دهند)
چاپ روی ماشین، خاور، نيسان و کامیونهای پخش محصولات، چاپ و تبليغات روی قطار، چاپ و تبليغات روی بدنه مترو و داخل مترو، و به طور كلی روی تمامی سطوحی كه سطح صاف و صيقلی دارند مورد استفاده قرار مي گيرد.

14

وینیل (استیکر) در دو مدل شیشه ای و شیری موجود است، نوع شیشه ای آن برای مصارف خاص مورد استفاده قرار می گیرد
و همانند شیشه از دو طرف دید دارد ، نوع شیری آن از محبوبیت بالاتری برخوردار است و رنگ زمینه سفید دارد .

سولیت : سولیت به دلیل مواد تشكیل دهنده اجزای آن كیفیتی نزدیك به عكس را به وجود می آورد برای تبلیغات پرعکس و مبتنی بر تصویر بسیار مناسب است.

0403

مش : مش نیز مانند وینیل نوعی كاغذ پشت چسب دار است . مش سوراخ های بسیار ریزی دارد و موارد استفاده آن عموماً بر روی شیشه مغازه ها و… است مغازه دارارن از طرفداران این نوع چاپ محسوب می شوند.

کارکرد اغلب موارد بالا بسیار مشابه یکدیگر است اما در شرایط فضایی متفاوت مصرف دارند که هر یک در موارد خاص خود بکار می روند و بسته به نیاز مشتری و کارکرد محصولات انتخاب شده و مورد استفاده قرار می گیرد.

05